Danmarks bästa campingplatser – nu är det avgjort
Danmark fortsätter att arbeta för att stärka sin position som en ledande campingdestination i Europa. Vid ett internationellt branschevent på Egeskov på Fyn hedrades tio danska campingplatser med priser för sina insatser och sitt arbete med att utveckla campingupplevelser i världsklass.
Totalt var det omkring 120 deltagare från camping- och turistbranschen deltog för att diskutera trender, hållbar tillväxt och hur Danmark kan stärka sin position som campingdestination i Europa.
Camping spelar en viktig roll för dansk turism. Av de cirka 1,5 miljoner övernattningar som svenskar årligen gör i Danmark sker omkring 10 procent på campingplatser. Totalt står camping för 18 procent av de kommersiella övernattningarna i Danmark.
– Danmark har en stark position inom campingturism, men potentialen är ännu större. Genom ett nära samarbete i branschen kan vi stärka Danmark som campingdestination i Europa, säger VisitDenmarks vd Katja Moesgaard, i ett pressmeddelande.
Under brancheventet delades tio priser ut till danska campingplatser baserat på röster från campare runt om i Europa.
Lista över de prisbelönta campingplatserna i de tio olika kategorierna:
Feddet Strand Resort, Sydsjälland – Bästa campingplats.
Darum Camping, Sydvästra Jylland – Bästa lilla och charmiga campingplats.
Grenaa Strand Camping, Djursland – Bästa campingplats för barnfamiljer.
Nymindegab Camping, västra Jylland – Campingplatsen med den bästa poolen.
Bryrup Camping, mellersta Jylland – Bästa campingplats för cykelsemester.
Horsens City Camping, östra Jylland – Vackraste ställplatsen för husbilar.
Ballum Camping, sydvästra Jylland – Bästa campingplatsen för dig och din hund.
Skiveren Camping, Nordjylland – Campingplatsen med det vackraste läget.
Henne Strand Resort, västra Jylland – Bästa campingrestaurangen.
Aarø Camping – Campingplatsen med de bästa sanitetsfaciliteterna.
Eventet arrangerades av ACSI, VisitDenmark och Destination Fyn i samarbete med Camping Outdoor Danmark, Dansk Camping Union, First Camp och Egeskov.
Enligt en undersökning som gjorts av VisitDenmark tidigare i år är fyra miljoner svenskar intresserade av att semestra i Danmark inom tre år.
– Svenskarna känner till Danmark och har en grundläggande sympati för vårt land, men många faller bort i beslutsprocessen eftersom det inte är tillräckligt tydligt vad Danmark kan erbjuda utöver det välkända. Därför har vi en stor uppgift i att sprida kunskap om de mer okända sidorna av Danmark och visa svenskarna att Danmark har mycket mer att erbjuda än de tror – och att de får värde för pengarna i Danmark, sa Åsa Lindberg, marknadsföringschef för VisitDenmark Sverige i ett tidigare pressmeddelande.


